Nationalbakelse 2026 - Nya Pinocchio
Patricia på Pattys bageri och konditori i Järna vann Årets Nationalbakelse 2026. "Jag har utgått från den traditionella pinocchiotårtan och byggt vidare med smaker som speglar den svenska sommaren så som solmogna jordgubbar, frisk fläder och rostad mandel. I en modern och balanserad komposition. En ny klassiker som för vidare vårt bakverk med en nutid känsla."
Gör så här
-
- Vispa smör och socker luftigt. Tillsätt äggulor och mjölk med en liten stråle under vispning.
- Sikta mjöl, bakpulver och vaniljsocker och vänd ner i smeten.
- Dela upp smeten i två ramar à 30x30 cm, till två bottnar på plåt med bakplåtspapper. Bred ut smeten jämnt.
-
Maräng:
- Vispa äggvita och socker till en maräng. Vänd försiktigt ner majsstärkelse, hackad mandel och siktat florsocker i marängen
- Spritsa eller bred marängen jämnt ovanpå båda bottnarna.Toppa med flagad mandel. Baka i ugn på 150° i ca 25 min.
-
Jordgubbskompott:
- Lägg gelatinbladen i kallt vatten.
- Koka upp jordgubbarna med socker och vanilj.
- Blanda majsstärkelse med lite vatten och rör ner i kompotten. Tillsätt citronsaft och smält ner gelatinet i kompotten
- Låt svalna något och vänd sedan i färska hackade jordgubbar, låt sätta sig en liten stund. Bred ut kompotten i en interiörform 30x30 cm och frys.
-
Flädergelé:
- Lägg gelatinbladen i kallt vatten.
- Koka upp allting förutom gelatin. Låt koka några minuter. Tillsätt gelatinet och låt svalna.
- Häll flädergelén över den frysta jordgubbskompotten och frys.
-
Mascarponemousse:
- Lägg gelatinbladen i kallt vatten.
- Vispa grädden lätt och blanda i mascarpone.
- Vispa äggulorna fluffigt. Koka upp socker och lite vatten till 121°. Tillsätt den varma sockerlagen i äggulorna under vispning och vispa till en pâte à bombe (fluffig äggkräm).
- Smält gelatinet i mikron och temperera in pâte à bombe.
- Vänd i gräddblandningen pö om pö i pâte à bomben och blanda till en luftig mousse.
-
Vispad vaniljpannacotta:
- Lägg gelatinbladen i kallt vatten.
- Koka upp hälften av grädden, vanilj och allt socker. Smält ner gelatinet i grädden.
- Slå den heta grädden över resterande grädde samt yoghurt. Mixa slätt och ställ i kyl över natten.
- Vispa upp pannacottan innan den läggs på sprits vid garnering.
-
Montering:
- Placera en botten i formen (30x30 x 8 cm i höjd) med marängsidan nedåt. Ha i hälften av mascarponemoussen och stryk ut jämnt över hela bottnen.
- Lägg på den frysta kompotten och gelén. Lägg på ett till lager av resterande mascarponemousse över kompotten/gelén och stryk ut jämnt.
- Avsluta med att ha på den andra bottnen med marängsidan uppåt. Frys till dagen efter.
- Skär ut till bakelser, 10x3 cm för att få ut exakt 30 st bakelser.
- Spritsa vispad vaniljpannacottan ovanpå. Dekorera med färska jordgubbar samt ev chokladdekoration och ört.