Macka på algknäcke, lax och yuzugurka
Knäckemacka är både enkelt och gott. Dessa mackor är något utöver det vanliga! Här kryddas knäckebrödet med noripulver och serveras med en svensk-japansk mix av favoriter: fina skivor av mirin- och misorimmad lax, yuzupicklad gurka och hängd filmjölk.
Gör så här
-
- Täck knäckebröd med noripuver.
- Häng av filmjölken i silduk under natten.
- Blanda miso och mirin. Marinera laxfilén i blandningen ca 2 tim.
- Torka av marinad. Dela filén på längden och kallrök laxen lätt.
- Forma i laxfiléerna i plastfilm så det blir som korvar, 8 cm i diameter. Frys och skär i skärmaskin eller med kniv i ca 3 mm tunna skivor.
- Dela grukorna i 2 eller 3 bitar. Vakuumpacka med salt (1,5% av gurkans vikt), yuzu och kombu. Låt dra i minst 2 tim. Skiva och stansa, gärna i olika storlekar.
- Skiva löken tunt och lägg i lagen fram till servering.
- Bryn smöret. Lägg maltodextrin i en skål. Vispa i smöret och låt det bli ett mjukt och formbart pulver.
-
Vid servering:
- Plocka krassen och lägg i isvatten.
- Lägg 5 laxskivor per knäckemacka och spritsa på hängd filmjölk. Lägg på gurka, picklad schalottenlök och garnera med buskkrasse. Strö över brynt smörpulver och riv över pepparrot.
- Källa: Kockrapporten, Saori Ichihara